Tökmagolaj és a gyerekek: Mennyire szeretik, és hogyan adjuk nekik?

Tökmagolaj és a gyerekek – Hogyan szerettessük meg velük?

A tökmagolaj különösen gazdag értékes tápanyagokban, amelyek hozzájárulhatnak a gyerekek egészséges fejlődéséhez.

Magas telítetlen zsírsav-, E-vitamin- és cinktartalma segíthet az immunrendszer erősítésében, a bőr egészségének megőrzésében, valamint a kognitív funkciók támogatásában.

Jogosan merül fel önben a kérdés: „Hogyan győzzem meg a gyereket, hogy megegye?”

Látom, tapasztalom, hogy sok szülő találkozik azzal a kihívással, hogy miként tudja beilleszteni az egészséges alapanyagokat, például a tökmagolajat a gyerekek étrendjébe.

Lássunk néhány kreatív ötletet!

 

A gyerekek ízérzékelése és a tökmagolaj

A tökmagolaj markáns, tökmagra jellemző íze és olajos állaga miatt egyes gyerekek kezdetben idegenkedhetnek tőle. Éppen ezért nem javaslom, hogy egyből önmagában, kiskanállal kínáljuk nekik.

A tapasztalatom azonban az, hogy ha fokozatosan vezetjük be az étrendjükbe, nagyobb eséllyel fogják elfogadni.

 

Hogyan adjuk a tökmagolajat a gyerekeknek?

 

1. Reggeli turmixokba keverve

Ha gyermeke szereti a gyümölcsös vagy joghurtos turmixokat, egy kiskanálnyi tökmagolaj belekeverése szinte észrevétlen marad. Különösen jól passzol a banános, almás vagy bogyós gyümölcsökkel készült italokhoz. A kedvenc pohara és egy szívószál további motivációt jelenthet a fogyasztáshoz!

 

2. Krémlevesekbe csorgatva

A tökmagolaj remekül illik a krémlevesekhez, mint például a sütőtök-, burgonya-, a karfiol-, a brokkoli- vagy a cukkini leveshez. Próbálja ki, hogy a levesgyöngy (ha szokott ilyet fogyasztani a gyermek) mellé pár csepp hidegen sajtolt tökmagolajat is cseppent a leves tetejére. Fogja fel játékosan, esetleg engedje meg a gyermeknek, hogy ő cseppentsen néhány cseppet, és így máris érdekesebb a számára.

 

3. Kenyérre kenve

Keverjen össze a hidegen sajtolt tökmagolajat egy kevés vajjal vagy körözöttel, majd kenje kenyérre és így kínálja gyermekének. Ha sajtot vagy zöldségeket is tesz rá, még ízletesebb és vonzóbb lehet a gyermekek számára.

Nyugodtan készíthet a hidegen sajtolt tökmagolaj felhasználásával bármilyen szendvicskrémet vagy pástétomot. Itt az oldalon is sokféle receptet találhat hozzá. Ha azonban szeretne biztosra menni és figyelni, hogy a napi 1 teáskanálnyi mennyiséget elfogyassz a gyermek, akkor azt javaslom, hogy ne a teljes szendvicskrémbe keverje bele az olajat. Ehelyett a kész szendvicskrémből vegyen ki annyi mennyiséget, amennyit biztosan elfogyaszt a gyermek és ahhoz keverje hozzá a teáskanálnyi mennyiséget. Így biztos lehet benne, hogy minden nap elfogyasztja a kívánt adagot.

 

4. Salátákra vagy párolt zöldségekre locsolva

Ha a gyerekek kedvelik a salátákat, próbálja ki a tökmagolajos önteteket. Egy kevés citrommal vagy joghurttal keverve kellemesebb ízt adhat. Ha a gyermek már akkora, hogy tud segíteni, akkor készítsék el közösen a salátát és az öntetet. Az a tapasztalatom, hogy a gyerekek sokkal szívesebben elfogyasztják azt az ételt, aminek készítésében ők maguk is részt vállaltak.

 

Mire érdemes még figyelni?

Hoztam még néhány hasznos gondolatot, amelyeket érdemes megfogadni, ha úgy dönt, hogy szeretné a gyermeke mindennapjainak részévé tenni a tökmagolajat.

  • Kis adagokkal kezdjen: naponta egy teáskanálnyi mennyiség elegendő a gyerekek számára. Inkább adja rendszeresen, naponta kis adagban, mint egyszerre egy nagyobb mennyiségben.
  • Hűtve tárolja: a hidegen sajtolt tökmagolaj érzékeny a hőre, érdemes hűtőben tartani. Ha nem szeretné hűtőben tárolni, akkor válasszon egy hűvös, sötét helyet. Fontos, hogy védje a tökmagolajat a napfénytől, mert a napfény hatására megavasodhat.
  • Figyelje a reakciót: azért javaslom, hogy csak fokozatosan iktassa be a gyermek étrendjébe, mert előfordulhat, hogy a gyermeke érzékeny a tökmagolajra. Bár ez viszonylag ritkán fordul elő, de érdemes elővigyázatosnak lenni. Ha 1-2 nap után bármilyen tünetet vagy kellemetlenséget észlel a gyermeken, akkor ne adja tovább a tökmagolajat és konzultáljon a gyermekorvossal.
  • Válasszon hidegen sajtolt változatot: ma már sokféle elnevezésű tökmagolaj kapható, ám én mégis azt javaslom, hogy válasszon valódi hidegen sajtolt változatot, mert ennek készítése során nem éri magas hőmérséklet a magokat, így nem sérülnek az értékes összetevők. Ide kattintva webáruházunkban megtalálja a saját sajtoló üzemünkben készült Betyáros hidegen sajtolt tökmagolajunkat, amelyit jó szívvel ajánlunk gyermekek részére is.

 

Végezetül azt kérem öntől, hogy legyen türelmes!
A tökmagolaj beillesztése a gyerekek étrendjébe kihívás lehet, de a megfelelő módszerekkel és kreativitással elérhető, hogy a kicsik is szívesen fogyasszák ezt a tápanyagokban gazdag olajat.

Kísérletezzen a fent említett ötletekkel, és találja meg azt a módszert, amely a legjobban illik gyermekéhez!

Ha pedig valódi hidegen sajtolt tökmagolajat szeretne vásárolni, akkor kattintson az alábbi képre, és válassza ki az önnek megfelelő kiszerelést webáruházunkban:

betyáros tökmagtermékek, hidegen sajtolt tökmagolaj

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük