A vegán étrend, vagyis a növényi alapú táplálkozás manapság egyre népszerűbb. Jó hír, hogy a hidegen sajtolt tökmagolaj valóságos kincsnek számít a vegán étrendet követők számára, hiszen tele van értékes tápanyagokkal, és kreatívan felhasználható.
Mai blogbejegyzésemben azt szeretném bemutatni önnek, hogy hogyan illesztheti be a hidegen sajtolt tökmagolajat a vegán étrendbe, illetve mire kell odafigyelni, hogy valóban élvezhesse pozitív hatásait!
Nézzük!
A tökmagolaj ereje – értékes összetevők egy aprócska magban
Talán ön még nem hallotta, de a hidegen sajtolt tökmagolajat egy különleges magfajtából készítjük. Ez egy olyan tökmag, amelynek nincsen kemény magja – héj nélküli tökmagnak is szokták hívni.
Ez a fajta tökmag tele van értékes összetevőkkel, mint például:
- Fehérje: jelentős mennyiségű fehérjét tartalmaz, ami különösen fontos a vegán étrendben. 100 gramm tökmagban körülbelül 30 gramm fehérje található, ami segíthet a napi fehérjebevitel fenntartásában.
- Ásványi anyagok: magnézium, kálium, cink, réz, szelén, foszfor
Felhasználási módok a vegán konyhában
A hidegen sajtolt tökmagolajnak számos felhasználási módja van, ezek közül szeretném önnek most kiemelni azt a kettőt, amit biztosan be tud illeszteni a vegán étrendbe.
1. Nyers ételek ízesítése
A tökmagolaj kiváló kiegészítője lehet a nyers ételeknek és a különböző salátaönteteknek. Intenzív, tökmagra jellemző íze remekül kiegészíti a friss zöldségeket.
Íme néhány kreatív felhasználási mód:
- önmagában a bolti salátaöntetek helyett (nincs benne semmilyen káros adalékanyag)
- házi készítésű salátaöntetek alapanyagaként (például házi majonézzel és zöld fűszerekkel dúsítva)
- gyümölcssalátára csepegtetve (bár elsőre furcsának hangzik, de szerintem a tökmagolajhoz jól passzol a körte, az alma, a gránátalma, a füge vagy a barack)
2. Smoothie-k és turmixok készítéséhez
A növényi étrendet követők körében népszerűek a különböző turmixok és smoothiek. A tökmagolaj tökéletes kiegészítője ezeknek a rendkívül egészséges növény alapú italoknak, hiszen:
- növeli a fehérjetartalmukat
- könnyebben emészthetővé teszi őket
- a benne lévő telítetlen zsírsavaknak köszönhetően növeli a szervezetre gyakorolt pozitív hatásukat
Egy-egy turmixhoz általában 1-2 evőkanálnyi mennyiséget érdemes hozzáadni. Ha gyümölcsös változatot szeretne készíteni, akkor ajánlom az előző pontnál felsorolt gyümölcsöket.
Hidegen sajtolt tökmagolaj pozitív hatásai
Ma már szerencsére elég sok információt tudunk a természetgyógyászoktól a tökmagolajról. A Természetgyógyász Magazin is több cikkben ír arról, hogy a hidegen sajtolt tökmagolaj milyen pozitív hatással lehet a szervezetünkre. Tele van értékes alapanyagokkal, illetve telítetlen zsírsavakkal, amelyek rendszeres fogyasztásáért hálás lesz a szervezet.
Pozitív hatással lehet többek között a szív- és érrendszerre (a benne található telítetlen zsírsavak miatt), a prosztatára (az ásványi anyagok miatt), illetve a szervezetben lévő gyulladásokra (antioxidáns hatása miatt).
Mennyi az ajánlott napi fogyasztási mennyiség?
Bár a hidegen sajtolt tökmagolaj 100%-ban természetes, a természetgyógyászok mégis napi 1-2 evőkanálnyi mennyiséget állapítanak meg fogyasztási javaslatként. Gyerekek esetében ez az adag napi 1-2 teáskanál.
Fontos figyelmeztetések a tökmagolajjal kapcsolatban
Van néhány szempont, amit érdemes szem előtt tartani a hidegen sajtolt tökmagolajjal kapcsolatban. Ilyen például az, hogy:
- Mindig hidegen használja: fontos, hogy ne hevítse, mert a hő hatására sérülhetnek az értékes összetevők. Mi sem használunk magas hőmérsékletet a saját sajtoló üzemünkben készült Betyáros hidegen sajtolt tökmagolajunknál.
- Tárolja hűvös, sötét helyen: az erős fény árt a hidegen sajtolt tökmagolajnak, gyorsabban avasodik.
- Nem alkalmas magas hőfokon való sütéshez: a hidegen sajtolt tökmagolajat úgy készítjük, hogy nem használunk magas hőmérsékletet. Így tudjuk megőrizni az értékes tápanyagokat. Ezért arra kérem önt is, hogy ne hevítse, ne használja sütéshez-főzéshez, inkább csak az ételek utóízesítéséhez.
- Ellenőrizze a minőséget vásárláskor: mindig kóstolja meg, amikor megvásárolta az olajat, mert így érezni fogja, hogy ha esetleg avasodik.
Receptötlet: Vegán tökmagolajos krém
Hozzávalók:
- 100 g lágy tofu
- 3 evőkanál Betyáros hidegen sajtolt tökmagolaj
- friss vagy szárított zöldfűszerek
- só, bors ízlés szerint
A krém elkészítéséhez turmixolja össze a tofut a tökmagolajjal, majd fűszerezze, végül pedig adja hozzá a sót és borsot. Fogyaszthatja nyers zöldségekkel mártogatósként, illetve teljes kiőrlésű pékáruból készült pirítóssal.
Ahogy ön is látja a hidegen sajtolt tökmagolaj remek kiegészítője lehet a vegán étrendnek. Magas tápértékű, sokszínűen felhasználható és rendkívül egészséges.