A modern életstílus gyakran jár együtt különböző gyulladásos problémákkal, legyen szó krónikus ízületi gyulladásról, emésztőrendszeri panaszokról, vagy akár bőrproblémákról. A gyulladás a szervezet természetes védekező reakciója, azonban, ha hosszabb távon fennáll, súlyos károkat okozhat.
A hidegen sajtolt tökmagolaj az egyik természetes módszer, amelyet a népi gyógyászatban is régóta ismernek, illetve a természetgyógyászok is javasolnak gyulladáscsökkentő hatása miatt, hiszen számos értékes összetevője révén támogatja a szervezet egészséges működését, és így hozzájárulhat a gyulladások csökkentéséhez is.
Hogyan csökkentheti a gyulladást a tökmagolaj?
A népi gyógyászat, illetve a természetgyógyászok véleménye alapján a tökmagolaj gazdag olyan tápanyagokban, amelyek gyulladáscsökkentő hatással bírhatnak.
Nézzük meg, hogy melyek ezek!
1.Omega-3 és omega-6 zsírsavak
A gyulladások elleni harcban kulcsfontosságú szerepet játszanak a többszörösen telítetlen zsírsavak, különösen az omega-3. A tökmagolajban található linolsav (omega-6) és alfa-linolénsav (omega-3) segíthet a gyulladások csökkentésében, és javíthatja a sejtek regenerációját. Az omega-3 zsírsavak különösen jótékony hatással lehetnek az ízületi gyulladásokra, csökkentve a fájdalmat és a duzzanatot.
2. Antioxidánsok
A tökmagolaj magas E-vitamin és karotinoid tartalma erős antioxidáns hatással bír. Ezek a vegyületek segítenek a szervezetben zajló oxidatív stressz csökkentésében, amely a gyulladások egyik fő kiváltó oka. Az antioxidánsok semlegesítik a káros szabadgyököket, ezzel megelőzve a sejtek károsodását és a krónikus gyulladások kialakulását.
3. Fitoszterol
A tökmagolajban található fitoszterolok természetes gyulladáscsökkentő hatásukról ismertek. Ezek a növényi vegyületek segíthetnek csökkenteni a gyulladásokkal összefüggő tüneteket, például az ízületi fájdalmat és a duzzanatot (ezért ajánlják például a férfiak számára a prosztata jóindulatú megnagyobbodások kezelésére). A fitoszterolok emellett hozzájárulnak a koleszterinszint szabályozásához is, amely szintén összefügg a gyulladások csökkentésével.
Hol alkalmazhatja a tökmagolajat?
A természetgyógyászok javaslata alapján számos területen érdemes kipróbálni a hidegen sajtolt tökmagolajat a lehetséges gyulladáscsökkentő hatása miatt.
Ilyen területek például:
- az ízületi gyulladások
- emésztőrendszeri gyulladások
- bőrgyulladások (külsőleg is akár)
- prosztata jóindulatú megnagyobbodása
Hogyan illesztheti be a tökmagolajat a mindennapi étrendjébe?
Kétféleképpen is beillesztheti a mindennapjaiba a hidegen sajtolt tökmagolajat.
Egyrészről fogyaszthatja kúraszerűen, amelynek a lényege, hogy minden reggel, éhgyomorra elfogyaszt egy evőkanálnyi mennyiséget. Egy kúra minimum 3 hónapig tartson. Az olaj elfogyasztás után 15-20 perccel fogyassza el a reggelijét, illetve igya meg a szokásos kávéját, teáját.
Másrészről pedig beillesztheti a hidegen sajtolt tökmagolajat az étrendjébe is. Arra az egyre kell odafigyelnie, hogy ne hevítse az olajat az étellel együtt, mert a hidegen sajtolásnak pont az a lényege, hogy a készítés során nem használunk magas hőmérsékletet. Ennek oka, hogy megőrizzük a lehető legtöbb értékes vitamint és ásványi anyagot a sajtolás során.
Néhány ötlet, ami segíthet beilleszteni a mindennapi étrendbe a tökmagolajat:
- Salátákra csepegtetve, hogy növelje azok tápértékét
- Levesekhez vagy főzelékekhez adva, az étel gazdagabb ízéért és gyulladáscsökkentő hatásért – kizárólag közvetlenül fogyasztás előtt
- Turmixba keverve, hogy támogassa a szervezet gyulladásos folyamatait
Mire figyeljen még?
Ahhoz, hogy élvezni tudja a tökmagolaj pozitív hatásait mindig hidegen sajtolt tökmagolajat válasszon. Ez az eljárás garantálja, hogy sokkal több tápanyag és gyulladáscsökkentő összetevő marad meg az olajban – szemben a hagyományos eljárással készült olajokkal, ahol magas hőmérsékleten pirítják a magokat.
Ha szeretné kipróbálni a hidegen sajtolt tökmagolajat, akkor ajánlom figyelmébe saját sajtoló üzemünkben készült Betyáros tökmagolajunkat, amelyet az alábbi képre kattintva meg is vásárolhat!