Bár számos kezelési lehetőség létezik a hiperaktív hólyag kezelésére, mégis sokan keresnek természetes alternatívákat. Az egyik ilyen lehetőség a tökmagolaj rendszeres fogyasztása. Mai cikkemben azt járom körbe, hogy milyen hatása lehet a tökmagolajnak, hogyan és mennyit érdemes fogyasztani belőle.
Mit jelent a hiperaktív hólyag?
Mielőtt a részletekbe belemennénk, tekintsük át gyorsan, hogy mit jelent pontosan a hiperaktív hólyag kifejezés.
A hiperaktív hólyag vizelés sürgőssége miatt fennálló problémakör megnevezése. Ez az állapot nem jár a vizelet szivárgásával, illetve a vizeletvisszatartási problémával. Mindössze annyit jelent, hogy az érintett személy gyakrabban érez késztetést arra, hogy kiürítse a hólyagját. Ismerhetjük még úgy is, hogy záróizom-gyengeség, a rövidítése OAB.
Szükség esetén természetesen nem szabad elmulasztani a szakorvosi konzultációt, azonban enyhe tünetek, illetve megelőzés tekintetében számos természetes megoldás közül választhatunk. Az egyik a tökmagolaj, amely egy széles körben ismert és termesztett növény, a héj nélküli tökmag magjából készül. Esszenciális zsírsavakban, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag.
Nézzük, hogy milyen előnyei lehetnek a fogyasztásának, illetve hogyan és mennyit érdemes belőle fogyasztani!
Tökmagolaj fogyasztásának előnyei
Bár a szakemberek úgy látják, hogy a pontos hatásmechanizmus felállításához még számos vizsgálatra szükség van, néhány tanulmány eredménye már bizakodásra adhat okot.
Egy 12 tanulmány például azt találta, hogy a tökmagolaj-kivonat jelentősen csökkentette a túlműködő, hiperaktív hólyag okozta tüneteket.
Az olaj természetes vegyületei pozitívan befolyásolhatják a húgyhólyag izomműködését, csökkentve így a vizelés sürgősségét és gyakoriságát. Támogathatja továbbá a prosztata egészségét és szerepe lehet a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának kezelésében és megelőzésében.
A prosztata jóindulatú megnagyobbodásának tünetei lehetnek a gyakori vizelési inger, a sürgő vizeletürítési inger, a vizelés megkezdésének nehézsége, a gyenge vagy megszakad vizeletfolyás, a vizelés végén jelentkező vizeletcsöpögés, illetve az éjszakai gyakori vizelési inger.
Kockázatok és mellékhatások
Bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy a tökmagolaj a legtöbb ember számára biztonságos akkor, ha mértékkel fogyasztják, azért van néhány biztonsági szempont, amit érdemes figyelembe venni.
Előfordulhat egyes embereknél, hogy érzékenyebbek a tökmag összetevőire. Nagy ritkán előfordulhat allergiás reakció, illetve keresztreakció más magvakkal vagy diófélékkel. Ha érzékeny a diófélékre, akkor fokozott elővigyázatosággal fogyasszon tökmagolajat.
Ha rendszeresen szed gyógyszert, illetve folyamatos orvosi kezelés alatt áll, akkor mindenképpen javasolt a szakorvosi konzultáció a tökmagolaj fogyasztásának elkezdése előtt. Ez segíthet elkerülni a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokat.
Hogyan érdemes fogyasztani a tökmagolajat?
Ma már számos típusú tökmagolaj található a boltok kínálatában. Én mindenképpen a hidegen sajtolt változatot javaslom, mert ez az egyetlen sajtolási technológia, amely során a magok nem érintkeznek magas hőmérséklettel. Mi a Zahorecz gazdaságban kizárólag így sajtoljuk a Betyáros tökmagolajunkat, mert hisszük, hogy a hidegen sajtolás képes megőrizni a tökmag vitamin- és ásványianyagtartalmának jelentős részét. Mi nem hevítjük az olajat, nem adunk hozzá adalékanyagot, csupán betesszük a sajtoló gépbe a tökmagot és kisajtoljuk belőle az olajat. Nem használunk kémiai szűrést sem, az olajat természetes ülepítéssel tisztítjuk, majd ezután palackozzuk.
Hisszük, hogy ezzel az eljárással tudjuk az ön számára biztosítani a legkiválóbb minőségű tökmagolajat.
A fogyasztással kapcsolatban kétféle módszert javasolok önnek:
- Kúraszerű fogyasztás
A kúraszerű fogyasztás lényege, hogy a tökmagolajat minden nap, minimum 3 hónapig rendszeresen fogyasztja. A legjobb, ha reggel éhgyomorra egy evőkanálnyi mennyiséget megiszik, majd vár 10-15 percet és csak ezután reggelizik. Ha rendszeresen fogyaszt fekete teát vagy fekete kávét, akkor javaslom, hogy ezekkel is várja meg az előbb említett időtartamot, mert gátolhatják az értékes tápanyagok felszívódását.
- Ételekhez adagolás
A tökmagolajat ételeihez is hozzáadhatja, azonban itt kérem figyeljen arra, hogy az ételt már ne melegítse a tökmagolajjal együtt. Erre azért hívom fel a figyelmét, mert a készítés során mi sem melegítjük, nem hevítjük az olajat azért, hogy megőrizzük az értékes tápanyagokat, így kérem, hogy ön is figyeljen oda erre.
Nyugodtan adja hozzá krémlevesekhez vagy sültekhez közvetlenül fogyasztás előtt. De belekeverheti szendvicskrémekbe, turmixokba és a salátákba is.
Remélem hasznosnak találta ez a bejegyzésünket is! Amennyibe szeretne további hasznos cikkeket olvasni a tökmagolajjal kapcsolatban, akkor bátran böngésszen honlapunkon. Számos témában került már fel tartalom, így biztosan talál még hasznos információkat.
Ha pedig úgy gondolja, hogy szeretné megkóstolni és kipróbálni a hidegen sajtolt tökmagolajat, akkor pedig ajánlom figyelmébe webáruházunkat, amelyet az alábbi képre kattintva érhet el.
Cikkben szereplő tanulmány forrása: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032845/