A mai rohanó életünkben egyáltalán nem ritka, hogy valaki puffadástól, székrekedéstől vagy egyéb emésztőrendszeri panaszoktól szenved. Mit tehetünk ellene? Van-e valamilyen egyszerű praktika, ami beválhat? Erre keressük a választ a mai blogbejegyzésünkben!
Az emésztőrendszeri problémák sokak életét megkeserítik. Egész nap rohanunk, napközben sokszor csak bekapunk valamit, de sajnos nem mindig van idő arra, hogy megválogassuk, hogy mit. Arról pedig, hogy nyugodt környezetben, alaposan megrágva étkezzünk, néha csak álmodunk.
Ha egyszer-egyszer fordul elő, akkor talán még nem veszünk észre negatív hatást. De ha minden napunk így telik, akkor előbb vagy utóbb jelentkeznek az olyan tünetek, mint gyomorégés, a puffadás, a székrekedés, esetleg a hasmenés. És mindez csupán néhány példa azokra a kellemetlen tünetekre, amelyeket sokan tapasztalnak.
Ma egy olyan természetes alapanyagot szeretnénk a figyelmébe ajánlani, amely hozzájárulhat ezeknek a kellemetlen tüneteknek a megelőzéséhez, esetleg enyhítéséhez. Ez pedig nem más, mint a tökmagolaj.
Hogyan segíthet a tökmagolaj emésztési problémák esetén?
Talán nem mondok újdonságot önnek akkor, ha megemlítem, hogy a tökmagolajat már nagyon régóta használják az emberek az egészségük megőrzésére. A tökmagolaj készítésnek régmúltra visszanyúló hagyománya van, és a természetgyógyászok is már régóta jegyzik a jótékony hatásait.
Két dolog van, amiatt a tökmagolajat javasolják az emésztőrendszeri problémák megelőzésére. Az egyik a magas rosttartalma, a másik pedig a gyulladáscsökkentő hatása.
Magas rosttartalom
A tökmagolaj gazdag rostforrás. Rendszeres fogyasztásával biztosítani tudjuk szervezetünk számára a hiányzó rostot, ami a széklet formájának és konzisztenciája fenntartása miatt nagyon fontos. Emellett a rostok elősegítik a gyomor tartalmának hatékonyabb mozgását a bélrendszerben, ami hozzájárul a székrekedés megelőzéséhez.
Gyulladáscsökkentő hatás
A természetgyógyászok megfigyelése alapján a tökmagolaj csökkentheti a szervezetben kialakuló gyulladásos folyamatokat. Ez különösen azért fontos, mert így hozzájárulhat az irritáció és a gyulladások enyhítéséhez a gyomor- és bélrendszerben. Mindez különösen fontos lehet az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy más emésztőrendszeri probléma esetén.
Hogyan illeszthető be a tökmagolaj a mindennapokba?
Jó hírünk van, mert a tökmagolajat kétféleképpen is beillesztheti a mindennapjaiba:
- kúraszerűen fogyasztva
- ételekhez adagolva
Kúraszerű fogyasztás
A tökmagolaj kúraszerű fogyasztása azt jelenti, hogy minden nap, reggel éhgyomorra elfogyaszt egy evőkanálnyi mennyiséget. Vannak, akik napközben fogyasztják, ám az ideális, ha éhgyomorra tudja elfogyasztani, mert ilyenkor a legjobb a felszívódás. Ha nem szereti az olajos állagot, akkor nyugodtan igyon rá egy korty vizet.
Miután a tökmagolajat elfogyasztotta várjon minimum 15 percet a reggelivel. Fontos, hogy az olaj elfogyasztása után közvetlenül ne igyon fekete teát vagy fekete kávét, illetve citrusféléket, mert ezek gátolhatják az értékes tápanyagok felszívódását.
Egy kúra minimum 3 hónapig tartson. A kúra időtartama alatt az ajánlott napi fogyasztási mennyiség felnőtteknek napi 1 evőkanál, gyerekeknek pedig napi 1 teáskanál.
Én elsősorban a hidegen sajtolt tökmagolajat ajánlom, mert ez a típusú olaj nem esik át hőkezelésen a készítés során. Tapasztalatból tudom, hiszen mi is így készítjük Betyáros hidegen sajtolt tökmagolajunkat a saját sajtoló üzemünkben. Azért nem használunk magas hőmérsékletet, mert így tudjuk megőrizni a tökmag lehető legtöbb értékes összetevőjét. Erről bővebben ide kattintva olvashat!
Tökmagolaj ételekhez adagolva
A tökmagolajat úgy is beillesztheti a mindennapjaiba, ha hozzáadja az ételeihez. Fontos, hogy mivel mi sem hevítjük az olajat készítés közben, ezért ön se melegítse. Helyette adja hozzá inkább turmixokhoz, szendvicskrémekhez, zabkásához, vagy használja fel közvetlenül fogyasztás előtt. Sült húsokat, krémleveseket is ízesíthet vele, de ezek esetében is csak közvetlenül fogyasztás előtt adja hozzá az ételhez.